گینر چیست؟

به‌طور کلی مکملی بسیار پرکالری و حاوی کربوهیدرات و پروتئین و مقادیری چربی سالم است. یک گینر خوب باید شامل اسید آمینه‌ لازم، کربوهیدرات پیچیده یا ساده (با توجه به نوع آن) و طیف وسیعی از مواد معدنی و ویتامین‌های لازم باشد.

هرچه مکمل باکیفیت‌تر باشد پروتئین به کار رفته در آن هم باکیفیت‌‌تر است. در گذشته برخی مکمل‌ها از قند و چربی تولید می‌شدند که بسیار برای افزایش وزن خوب ولی برای سلامتی و روند تناسب اندام مضر بودند!

 

انواع گینر:

گینرها به دو دسته افزایش وزنی (Weight gainer) و افزایش حجمی یا همان عضله‌ساز (mass gainer) تقسیم می‌شوند. در ادامه هر دو مورد را کاملا توضیح می‌دهیم:

 • گینر افزایش وزن (Weight gainer):
  نوع افزایش وزن آن، مکمل کربوپروتئین بسیار پرکالری با کربوهیدرات خیلی بالا است و در آن نسبت کربوهیدرات به پروتئین بیش‌تر و حدود ۵ به ۱ است.
  این نوع گینر برای افرادی مناسب است که بسیار سخت وزن می‌گیرند (عموما تیپ بدنی اکتومورف‌ها) یا کسانی که به دلیل بروز مشکلاتی در وضعیت سلامتی خود وزن زیادی از دست داده‌اند.
  تمرینات بدنسازی با شدت متوسط برای این افراد مناسب است.
 • گینر عضله‌ساز (mass gainer):
  این نوع گینر کالری بسیار بالایی دارد. اما تفاوت آن با گینر افزایش وزن در مقدار نسبت پروتئین به کربوهیدرات باز می‌گردد. (پروتئین بیش‌تر نسبت به کربوهیدرات)
  مکمل‌های گینر عضله‌ساز با فراهم کردنِ مقدار کالری لازم و درشت مغذی ضروری، به بدنسازان کمک می‌کند تا پس از یک جلسه تمرین قدرتی به خوبی پروتئین دریافت کنند و عضله سازی داشته باشند.
  ورزش پیشنهادی در این دوره تمرینات بدنسازی قدرتی پرشدت است.

نکته: اگر می‌خواهید از بین این دو نوع گینر یکی را انتخاب کنید، ما در دنیای مکمل آماده ارائه هرگونه مشاوره به شما عزیزان هستیم.

فواید و عوارض گینر افزایش وزن:

فواید گینرهای افزایش وزن عبارتست از:

  • ایجاد تعادل پروتئینی برای ورزشکار
  • فراهم کردن کالری موردنیاز
  • جبران کمبود وزن شدید

عوارض گینرهای افزایش وزن عبارتست از:

  • مشکلات گوارشی در بلندمدت
  • افزایش چربی در افراد مصرف‌کننده
  • امکان ایجاد مشکلات روده ای (در صورت مصرف گینر با آب کم)
  • چاقی موضعی (در صورتی‌که حین مصرف تمرین مناسب انجام نشود)

فواید و عوارض گینر عضله‌ساز:

فواید گینرهای عضله‌ساز عبارتست از:

  • افزایش سرعت عضله‌سازی
  • ایجاد تعادل پروتئینی برای ورزشکار
  • سرعت گرفتن ریکاوری بعد از تمرین
  • فراهم کردن کالری موردنیاز ورزشکار
  • بهبود عملکرد ورزشکار در حین انجام تمرینات

عوارض گینرهای افزایش وزن عبارتست از:

  • امکان افزایش چربی در افراد مصرف‌کننده
  • امکان ایجاد مشکلات و بیماری‌های گوارشی در بلندمدت
  • امکان ایجاد مشکلات روده (در صورت مصرف این مکمل با آب کم)

 

mass gainer

زمان مصرف گینر:

براساس پژوهش‌های مختلفی که انجام شده، زمان‌های زیر وقت طلایی مصرف گینر است:

یک) صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن:
صبح که بیدار می‌شوید بدن شما حدود ۷ ساعت (خواب استاندارد برای یک بدنساز) در حالت گرسنگی بوده و ذخایر پروتئینی بدن مصرف شده است؛ بدن در این حالت هر مقدار درشت مغذی دریافت کند به سرعت بلعیده و جذب می‌کند.

خواندن  مکمل ورزشی چیست

دو) پس از تمرین به عنوان تغذیه بعد ورزش:
بدون شک بهترین زمان مصرف گینر در این زمان است! وقتی که تمرین خوبی را پشت سر گذاشته‌اید، عضلات نیازمند دریافت مواد مغذی برای بازسازی و ریکاوری هستند.
به‌خصوص اگر ورزشکاری هستید که قصد جبران کمبود وزن را دارد حتما پس از تمرین از این مکمل استفاده کنید تا فرآیند وزن‌گیری و عضله‌سازی شما تکمیل شود.
نکته: اگر پس از تمرین مصرف نمی‌کنید به هرحال باید وعده کربوپروتئینیِ خوبی مصرف کنید تا از کاهش وزن و عضله‌سوزی پیشگیری کنید.

سه) پیش از تمرین برای سوخت گیری تمرین:
حدود ۴۰ دقیقه قبل از تمرین یک زمان اصلی است تا عضلات را با کربوهیدرات زودجذب تغذیه کنید. این کار باعث می‌شود حین تمرین از انرژی کافی برخوردار باشید و از ضعف بدنی پیشگیری کنید.

دوز مصرف گینر:

این‌که بخواهیم پیشنهاد کنیم دقیقاً مصرف چه میزان مناسب وضعیت شماست، کار بسیار دشواری است. باید با توجه به محتویات و میزان درج شده روی محصول و هدف خود این میزان را تشخیص دهید.
خصوصاً در مورد نوع عضله‌ساز آن، گاهی اوقات کمی زیاده‌روی در مصرف این محصول موجب افزایش میزان چربی می‌شود. ولی در مورد نوع افزایش وزن آن دست بازتر بوده و می‌توانید با خیال راحت‌تری دوز مصرفی‌تان را اندازه گیری کنید.
اما معمولا مقدار مصرف حدود ۱۰ الی ۲۰ گرم در هر بار مصرف تعیین می‌شود. (فراموش نکنید که حتما نیاز به مشورت مربی دارد)

What is the difference between mass gainer and weight gainerr

تفاوت غذایی گینر افزایش وزن و عضله‌ساز:

بازهم تأکید می‌کنیم که هدف هر دو مکمل یکسان است. ولی کمی مقادیر مواد مغذی به‌خصوص مجموع کالریِ موجود در این دو نوع باهم متفاوت است. می‌دانید که برای عضله‌سازیِ بیش‌تر نیاز به پروتئین بیش‌تر خواهید داشت، در نتیجه قطعاً میزان پروتئین موجود در گینرهای عضله‌ساز باید بیش‌تر از نوع افزایش وزن آن باشد.
از طرفی برای این‌که وزن اضافه کنید و افزایش وزن داشته باشید، قطعاً نیاز به کالری دریافتیِ بیش‌تری خواهید داشت. نوع افزایش وزن این مکمل، کار را برای شما آسان خواهد کرد. در نتیجه مجموع کالری موجود در نوع اضافه وزن در مقایسه با نوع عضله‌ساز بیش‌تر است.

جمع‌بندی: 

کالری: گینرهای افزایش وزن، کالری بسیار بیش‌تری نسبت به نوع عضله‌ساز دارند تا بتوانند وزن فرد را افزایش دهند.

پروتئین: نوع افزایش وزن دارای میزان پروتئین کم‌تری نسبت به گینرهای عضله‌ساز هستند، زیرا هدف از استفاده آن‌ها عضله‌سازی نیست.

کربوهیدرات: اگر به دنبال کربوهیدرات بیش‌تر هستید، بدون شک در نوع افزایش وزن، کربوهیدرات بیش‌تری خواهید یافت.

فیبر: وظیفه اصلی فیبر بهبود وضعیت سیستم گوارش بوده و گینرهای افزایش وزن فیبر کم‌تری نسبت به نوع عضله‌ساز دارند.

نتیجه‌گیری:

مکمل گینر می‌تواند فواید بسیار زیادی برایتان به همراه داشته و در تمام طول مسیر کنارتان باشد. اما باید در انتخاب محصول دقت نموده و بین میزان مصرف و میزان نیازتان تعادل برقرار کنید.

برای خرید گینر با بهترین کیفیت و به صرفه‌ترین قیمت کلیک کنید.

منبع: steadfastnutrition , myfitfue 

به مقاله ی ما امتیاز دهید(ستاره ی سمت راست کمترین امتیاز و ستازه سمت چپ بیشترین امتیاز را دارد)
[مجموع رای ها: میانگین امتیازها: ]