بتاآلانین چیست؟

مکمل بتاآلانین (Beta-Alanine) یک آمینواسید غیرضروری است که برخلاف سایر آمینواسیدها، بدن از این آمینواسید برای ساخت پروتئین استفاده نمی‌کند. در عوض این آمینواسید با اسید آمینه هیستیدین ترکیب می‌شود و سبب تولید کارنوزین می‌شود سپس کارنوزین در عضلات اسکلتی ذخیره می‌شود. کارنوزین هنگام ورزش سبب کاهش تجمع اسیدلاکتیک در عضلات و به دنبال آن افزایش عملکرد ورزشکار می‌شود. مصرف مکمل بتاآلانین سبب افزایش سطح کارنوزین تا ۸۰% در عضلات می‌شود.

فواید مصرف مکمل بتاآلانین:

 •  افزایش قدرت و عملکرد ورزشکاران:
  بتاآلانین سبب افزایش عملکرد و استقامت ورزشکاران به هنگام ورزش‌های سنگین با کاهش خستگی می‌شود.

 

 • افزایش زمان رسیدن به خستگی:
  مطالعات نشان می‌دهند که بتاآلانین سبب افزایش زمان رسیدن به خستگی (منظور مدت زمانی است که طول می‌کشد تا خسته شوید) می‌شود.

  به عبارت دیگر کمک می‌کند تا ورزشکار مدت زمان طولانی‌تری ورزش کند. یک مطاالعه در دوچرخه سواران نشان داده است که استفاده از این مکمل در طی ۴ هفته سبب افزایش ۱۳ درصدی عملکرد و طی ۱۰ هفته افزایش ۳.۲ دیگر را سبب می‌شود.

Beta-Alanine

 • افزایش عملکرد در ورزش کوتاه مدت:
  به طور کلی اسیدوزیس مدت زمان ورزش شدید را محدود می‌کند به همین خاطر بتاآلانین به صورت خاص عملکرد را به هنگام ورزش شدید و کوتاه مدت افزایش می‌دهد.

 

 • بهبود عضلات افراد مسن:
  در افراد مسن مصرف بتاآلانین سبب افزایش تحمل عضلات می‌شود.

 

 • افزایش عملکرد در ورزش‌های مقاومتی:
  Beta-Alanine در ورزش‌های مقاومتی می‌تواند سبب افزایش ورزش کردن و کاهش خستگی شود ولی با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سبب افزایش قدرت عضلات می‌شود.

 

 • بهبود ترکیب بدنی:
  بعضی از مدارک نشان داده‌اند که مصرف این مکمل می‌تواند برای ترکیب بدنی مفید باشد.

  هم‌چنین یک مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل برای سه هفته سبب افزایش وزن عضلات می‌شود. این موضوع محتمل است که بتاآلانین با افزایش حجم ورزش کردن و به دنبال آن افزایش رشد عضلات، ترکیب بدنی را بهبود ببخشد. با این حال برخی از مطالعات تفاوت قابل توجهی در ترکیب بدنی را نشان نمی‌دهد.
خواندن  معرفی مکمل اچ ام بی

 

نگرانی‌ها و عوارض جانبی مصرف این مکمل:

 • مصرف مقادیر زیادی از بتاآلانین موجب پاراستزیا می‌شود که یک نوع حالت سوزش در پوست می‌باشد. این حالت بیش‌تر در نواحی صورت، گردن و پشت دست‌ها دیده شده است. همچنین بهتر است بدانید شدت سوزش با افزایش دوز افزایش می‌یابد، البته شواهدی وجود ندارد که پاراستزیای ایجاد شده موجب آسیب رساندن به بدن بشود.
 • یکی دیگر از اثرات جانبی احتمالی آن کاهش تائورین است که از طریق کاهش جذب تائورین توسط عضلات، این کار صورت می‌گیرد.

طریقه و زمان مصرف Beta-Alanine:

میزان دوز استاندارد روزانه بتاآلانین (Beta-Alanine) ۲ تا ۵ گرم است. مصرف بتاآلانین همراه با یک وعده غذایی موجب افزایش تولید کارنوزین می‌شود.

نتیجه‌گیری:

بتاآلانین (Beta-Alanine) مکملی است که سبب افزایش کارنوزین می‌شود که کاهش اسدیته را در عضلات در پی دارد و باعث کاهش خستگی‌ که در حین ورزش می‌شود. کارنوزین سبب بهبود عملکرد عضلات می‌شود و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و افزایش دهنده سیستم ایمنی است. هم‌چنین سبب افزایش عملکرد عضلانی در افراد سالمند می‌شود.

اگر در این زمینه پرسشی دارید و یا برای چگونگی و مقدار مصرف این مکمل با کارشناسان دنیای مکمل مشورت کنید.

منبع: healthline

به مقاله ی ما امتیاز دهید(ستاره ی سمت راست کمترین امتیاز و ستازه سمت چپ بیشترین امتیاز را دارد)
[مجموع رای ها: میانگین امتیازها: ]