پروتئین کازئین چیست؟

کازئین نوعی پروتئین است که به آهستگی در بدن جذب می‌شود که عموماً ورزشکاران به عنوان مکمل روزانه، آن را دریافت می‌کنند.
این پروتئین دارای آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن است و مصرف آن قبل از خواب باعث ریکاوری بهتر و کاهش تحلیل و از کار افتادگی عضلات می‌شود.
این مکمل دارای فوارید زیادی برای بدن است به همین دلیل مکمل بدنسازی محبوب در میان تمامی ورزشکاران و بدنسازان به شمار می‌رود.

شیر شامل دو نوع پروتئین وی و کازئین است. درصدی که شیر از پروتئین کازئین به خود اختصاص داده، ۸۰% و درصدی که شیر از پروتئین وی به خود اختصاص می‌دهد، ۲۰% است.

انواع پروتئین کازئین:

این مکمل بدنسازی انواع متفاوتی دارد که هریک اثر خاصی بر سلامتی دارند:

 • میسلار:
  همان شکل معروف کازئین که هضم آهسته دارد.
 • هیدرولیز شده:
  شکلی از کازئین است که از پیش هضم شده است و به سرعت جذب می‌شود.

نکته: اگر بخواهید از بین این دو نوع پروتئین کازئین، یکی را انتخاب کنید، ما در دنیای مکمل آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی به شما هستیم. کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

protein casein

فواید مصرف پروتئین کازئین:

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم شیر از دو نوع پروتئین به نام پروتئین وی و کازئین تشکیل شده است. همانند تمامی پروتئین‌های حیوانی، این پروتئین کازئین منبع کاملی از آمینو اسیدهای ضروری است که بدن برای رشد، ترمیم و تقویت به آن نیاز دارد.

فواید پروتئین کازئین شامل موارد زیر است:

 • خاصیت آنتی باکتریال و تقویت کننده سیستم ایمنی:
  این مکمل بدنسازی دارای اثرات ضد میکروبی است و همین امر به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و بدن را دربرابر میکروب ها مقاوم می کند.
 • کاهش سطح‌ تری‌گلیسیرید:
  این مکمل گزینه ای مناسب برای کسانی است که سطح تری گلیسیرید بالایی دارند. مصرف این مکمل سبب می شود تری گلیسیرید خون کاهش یابد و همین امر به کاهش فشار خون کمک می کند.
 • کاهش رادیکال آزاد:
  به طور کلی رادیکالهای آزاد اثرات منفی بر سلامتی بدن دارند. مصرف پروتئین کازئین رادیکالهای آزاد بدن را از بین می برد.
 • کاهش چربی:
  مصرف پروتئین سبب کاهش مصرف غذا می شود و سبب می شود به مدت طولانی حس سیری داشته باشید. در نتیجه غذا کمتری می خورید و چربی های بیشتری در بدن کاهش پیدا می کند.
خواندن  معرفی مکمل بتا‌آلانین

نگرانی‌ها و عوارض جانبی مصرف این مکمل:

به طور کلی مصرف این پروتئین هیچ گونه عارضه جانبی جدی ندارد. اما بهتر است کسانی که از بیماری های کبدی و کلیوی رنج می برند مصرف این مکمل را محدود کنند.
هم‌چنین در دوران بارداری و شیردهی، مصرف آن حتماً باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد.
بعضی از افراد به کازئین و یا لاکتوز موجود در آن حساسیت دارند که البته این موضوع را زمانی متوجه می‌شوند که مقادیر کمی از آن را مصرف می‌کنند.
در بعضی از افراد هم ممکن است سبب نفخ و یا علائم گوارشی شود.

طریقه و زمان مصرف پروتئین وی:

این مکمل را قبل از شروع تمرینات بدنسازی و هم‌چنین قبل از خواب مصرف کنید شما می‌توانید یک تا دو اسکوپ (۲۵ تا ۵۰ گرم) از پودر کازئین را در آب به خوبی حل و سپس مصرف کنید.
هم‌چنین می‌توانید این مکمل را به مقدار یک یا دو اسکوپ بعد از نمرین مصرف نمایید.

نکته: به طور کلی اگر می‌خواهید از مکمل‌ها در طول تمرینات بدنسازی بهره ببرید بهتر است مکمل‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما در طول تمرین هستند. تمامی مکمل‌ها گزینه مناسبی برای مصرف نیستند!

 What's the Difference Between Casein and Whey Protein?

پودر کازئین با پودر وی چه تفاوتی دارد؟

اولین تفاوت میان این دو پروتئین شاید قیمت آن‌ها باشد، کازئین معمولا از شیر گرفته می‌شود و وی از آب پنیر در نتیجه قیمت کازئین از وی گران‌تر است.

اما تفاوت دیگر در این است که کازئین به زمان بیش‌تری برای هضم نسبت به وی نیاز دارد.
به این معنا که آمینواسیدهای موجود در این پروتئین مدت بیش‌تری در عضلات باقی می‌مانند و همین سبب می‌شود در تمام مدتی که غذا دریافت نمی‌کنید سلول‌های عضلات حاوی پروتئین باشند و عضله‌سازی صورت بگیرد.
پس هضم آهسته این مکمل ویژگی است که سبب می‌شود این مکمل را به گزینه‌ای مناسب برای مصرف در شب تبدیل کند و اگر به دنبال سرعت جذب بالاتر هستید وی گزینه بهتری محسوب می‌شود.

جدول ارزش غذایی پروتئین کازئین:

ارزش غذایی در یک اسکوپ  (۲۸ گرمی)
پروتئین ۲۴ گرم
کربوهیدرات ۳ گرم
چربی ۱ گرم
شکر ۰ گرم

نتیجه‌گیری:

هضم آهسته مکمل بدنسازی کازئین ویژگی است که سبب می‌شود این مکمل را به گزینه‌ای مناسب برای مصرف در شب تبدیل کند. اگر به دنبال  ریکاوری بهتر و کاهش از کار افتادگی عضلات هستید، پروتئین کازئین مکمل سودمندی برای شما خواهد بود.

منبع: healthline

به مقاله ی ما امتیاز دهید(ستاره ی سمت راست کمترین امتیاز و ستازه سمت چپ بیشترین امتیاز را دارد)
[مجموع رای ها: میانگین امتیازها: ]