ورزش بدنسازی چیست؟

بدنسازی (Bodybuilding) یک ورزش بسیار کاربردی برای داشتن اندامی زیبا و سلامت است. در حقیقت بدنسازی بدن را عضلانی و به شکل دلخواه در می‌آورد. در این ورزش با تلفیق تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب، عضلاتی قدرتمند و اندامی ورزیده خواهید داشت.
به فردی که تمرینات سخت بدنسازی را انجام می‌دهد، بدنساز می‌گویند. در بدنسازی حرفه‌ای فرد فیگورهای مشخصی را انجام می‌دهد. به همین ترتیب رتبه بدنسازان بر اساس تقارن عضلانی، حجم توده عضلانی، اندازه و سایز عضلات، فیگورها و ژست‌ها رتبه‌بندی می‌شوند.

بدنسازی رشته‌های مختلفی دارد و در هر رشته سبک تمرین و نوع عضله ‌سازی متفاوت است که در ادامه می‌خوانیم. در ادامه درباره تاریخچه ورزش بدنسازی، انواع آن و تغذیه در بدنسازی مطالبی ارائه می کنیم، با ما همراه باشید.

تاریخچه ورزش بدنسازی

از زمان‌های بسیار دور ورزش بدنسازی رواج داشته و فقط شکل آن متفاوت بوده است. در زمان‌ مصر باستان، بلند کردن سنگ‌های سنگین (به‌ عنوان وزنه) رواج زیادی داشت. وزنه ‌بردارهای قدرتمند در نمایش‌های عمومی ظاهر شده و یکدیگر را به چالش می‌کشیدند. البته در آن زمان تمرکز روی پرورش اندام نبود. حتی اغلب آن‌ها اندامی پر چربی ولی صرفا درشت و قوی هیکلی داشتند.

این نمایش‌ها تا اواخر قرن نوزدهم میلادی ادامه داشت. در همان زمان یوجین ساندو (Eugene Sandow) عنوان قوی‌‌ترین مرد را به دست آورد. یوجین ساندو (پدر بدنسازی مدرن) در نمایش‌ «قوی‌ترین مرد جهان» به تماشاچی‌ها اجازه داد از اندام زیبا و عضلانی او لذت ببرند.
پس از آن به سرعت اندام ورزیده، زیبا، با قدرت و عضلات پرورش یافته او مشهور شد. هم‌چنین سبک ورزشی او معروف و وسایل تمرینی (هالترها، وزنه‌ها و دمبل‌) او پر فروش شد!
به همین ترتیب کم‌کم ورزش بدنسازی با هدف ساختن اندام عضلانی، ورزیده و قدرتمند بین مردم و ورزشکاران جا باز کرد. امروزه شاهد مسابقات جهانی زیبایی اندام با جوایز میلیون دلاری هستیم.

 

Bodybuilding

انواع رشته‌های ورزش بدنسازی

امروزه بسیاری از ورزشکاران با اندام‌های مختلف و تمرینات متنوع بدنساز به حساب می‌آیند. چرا که ورزش بدنسازی رشته‌های مختلفی را شامل می‌شود. اگر قصد دارید که در یک باشگاه بدنسازی ثبت نام کنید یا بدنساز هستید. پس شناخت بیش‌تر این ورزش خالی از لطف نیست و باعث پیشرفت بیش‌تر شما خواهد شد.

رشته‌های ورزش بدنسازی (Bodybuilding) شاید شبیه به هم باشند. اما سیستم تمرینی، رژیم غذایی و حتی برنامه ریکاوری هر کدام با یک‌دیگر متفاوت است.

 • پرورش اندام (بادی بیلدینگ):
  پرورش اندام (بادی بیلدینگ) یکی از رشته‌های اصلی بدنسازی است. در بادی بیلدینگ عضله‌سازی و ورزیدگی آن با معیار وزن سنجیده می‌شود. بنابراین بدنسازان در این رشته ورزشی بر اساس وزن طبقه‌بندی می‌شوند. هر چقدر فرد بدنساز قد کوتاه‌تری داشته باشد، شانس بیش‌تری در مسابقات حرفه‌ای دارد. (امکان نمایش بیش‌تر عضلات در فرد قد کوتاه بیش‌تر است)
  معمولا افرادی با تیپ بدنی آندومورف در رشته پرورش اندام موفق‌تر عمل می‌کنند. اما این به آن معنا نیست که دیگر تیپ‌های بدنی نمی‌توانند در پرورش اندام بدرخشند. از قهرمانان رشته بادی بیلدینگ می‌توان به رونی کلمن، هنی لی و آرنولد شوارتزنگر اشاره کنیم.

 • بادی کلاسیک:
  در سال ۲۰۱۶ بخش بادی کلاسیک (Classic Physique) معرفی شد. این رشته ورزشی یکی از جدیدترین و جذاب‌‌ترین بخش‌های المپیا است. بدنسازان این ورزش در طول دوران تمرین به عضله‌سازی و حجم‌‌گیری مشغولند. اما به اندازه ورزشکارانی که پرورش اندام کار می‌کنند نیز درشت و حجیم نمی‌شوند. حتی عضلات بیش از حد حجیم از دور مسابقه خارج می‌شوند.
  در این رشته عموما بدنسازان قد بلند شرکت دارند و عضله‌سازی بر کشیدگی و کات عمقی آن استوار است.

 • فیتنس فیزیک:
  در سال ۲۰۱۲ طی مسابقات المپیا یک دسته ورزشی جدید به نام فیتنس فیزیک معرفی شد. در این رشته ورزشی تمرکز روی ساختار جذاب بدن است. در حقیقت فیتنس فیزیک نمایش نسبت چشمگیر عرض زیاد شانه به دور باریک کمر است.
  پرورش عضلات بازوها، سرشانه، سینه، پشت و ساق در رشته فیزیک مدنظر است. بدنسازان فیزیک در مسابقات از شلوارک تا روی زانو استفاده می‌کنند. چون توجه روی پرورش عضلات چهار سر ران نیست. شرط نهایی شرکت در مسابقات فیتنس فیزیک چربی زیر ۵ درصد است.

 

تاثیرات بدنسازی (Bodybuilding) بر عضلات:

تمرینات قدرتی و مقاومتی مختلف بدنسازان از آن‌ها فرد قوی، ورزیده‌ و عضلانی‌ می‌سازد.
تقویت و پرورش عضلات فوایدی بر سلامتی دارد، مانند: تمرینات قدرتی و مقاومتی که عضلات پشتی را هدف قرار می‌دهد. این تمرینات فقط برای زیبایی و چشم ‌نوازی استایل بدنساز نیست. بلکه برای محافظت از ستون مهره‌ها نیز موثر است. از طرفی بدنسازی به افراد کمک می‌کند با افزایش توده عضلانی در دوران پیری نیز قدرت خود را حفظ کنند.
بدنسازی  فقط مرتبط با عضله‌سازی و پرورش اندام نیست، بلکه روی سلامتی هر فرد تأثیر بسزایی می‌گذارد. اگر به دنبال یک رشته ورزشی با فواید جسمی و ذهنی مختلفی هستید. باید بدانید بدنسازی تمام این موارد را داراست.

در ادامه با فواید و تأثیرات بیش‌تر ورزش بدنسازی بیش‌تر آشنا می‌شویم:

 • قدرت و ایمنی بالا:
  چه کسانی را می‌توان در سالن بدنسازی پیدا کرد؟ بدنسازان آماتور، وزنه‌برداران، دونده‌های ماراتون و رزمی کاران. معمولا همه این افراد را در سالن بدنسازی می‌توانیم پیدا کنیم.
  تمرینات قدرتی نقاط ضعف بدن را برطرف و نقاط قوت را تقویت می‌کند.
  هرچه فرد قوی‌تر باشد کم‌تر در معرض آسیب و صدمه است. از این رو ورزشکاران و بدنسازان حرفه‌ای به دلیل برخورداری از مفاصل و عضلات قوی کم‌تر دچار آسیب می‌شوند. تمرین با وزنه یک روش فوق‌العاده برای تضمین سلامتی در سنین جوانی و پیری است. البته بدنساز باید در حین انجام تمرینات و استفاده از وسایل ورزشی دقت کند.
 •  بهبود سلامتی:
  وزنه‌برداری باعث افزایش تولید هورمون‌های آنابولیک (تستوسترون) می‌شود. هورمون‌های آنابولیک باعث افزایش قدرت بدنی و رشد عضلانی می‌شود. از طرفی بلند کردن وزنه‌های سنگین باعث استحکام استخوان‌ و تاندون‌ می‌شود.
  افرادی که مرتباً وزنه می‌زنند دارای میان ‌تنه و عضلات پشت قوی هستند. این افراد به ‌طور طبیعی کم‌تر دچار مشکلات و دردهای جسمانی می‌شوند. افزایش اعتماد به نفس و ایجاد انگیزه در فرد از دیگر ویژگی‌های وزنه زدن است. پزشکان و متخصصان بهداشت همیشه به مردم یادآوری می‌کنند: اگر از عضلات خود استفاده نکنید، آن را از دست خواهید داد!!!
 • افزایش تراکم استخوان:
  متاسفانه امروزه پوکی استخوان به دلیل سبک زندگی ناسالم بسیار شایع است. پس از انجام تحقیقاتی درباره این بیماری مشخص شد. فقط با ۶ ماه وزنه زدن، تراکم مواد معدنی داخل استخوان حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.
  تمرینات چند مفصلی مثل اسکات و لانگز در بالا رفتن تراکم استخوان بسیار موثر هستند. اما فقط تمرین کافی نیست. بلکه در برنامه غذایی کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان قرار گیرد.
  در یک کلام: بدن سازی نه تنها اندامی ایده آل بلکه ذهنی متناسب می‌آفریند. هم‌چنین تقویت عضله با وزنه به صورت مداوم مزایای جسمی و روانی زیادی دارد. مزایای آن شامل موارد مختلف است: چربی سوزی، افزایش استقامت، رشد عضلات و تناسب اندام.
 • نظم و انضباط شخصی:
  یکی از بهترین مزایای روانی تمرین با وزنه و بدنسازی، ایجاد نظم و خود کنترلی است. از این رو بدنساز مجبور است برای رسیدن به اهداف ورزشی، وارد یک روال منظم از تمرین، تغذیه، استراحت شود. پس این روند در طولانی مدت باعث افزایش نظم و انضباط در فرد می‌شود.
  هرچه نظم و انضباط فردی بیش‌تر تقویت شود. از آن طرف احتمال موفقیت در تمرینات و حتی زندگی شخصی بیش‌تر است.
خواندن  بهترین زمان ورزش

آشنایی با بدنسازی بانوان

در گذشته اکثر بانوان تصورشان از بدنسازی بدن‌های درشت و حجیم مردانه بود. به خاطر همین ترس از انجام تمرینات مفید بدنسازی دوری می کردند.
اما امروزه زنان هم از تمرینات قدرتی بهره‌مند می‌شوند. بدون این‌که ترس از اندام مردانه داشته باشند. بدنسازی به چند دلیل برای بانوان لازم است. این دلایل شامل موارد مختلف است: زیبایی پوست، پیشگیری از آسیب‌های مفصلی، بهبود دردها، نشاط و جوانی.

ورزش بدنسازی چیست؟

اشتباهات رایج در ورزش Bodybuilding

در این قسمت لیستی از یازده اشتباه رایج در بدنسازی را معرفی می‌کنیم. اگر انتظار دارید در مسیر این ورزشِ پر طرفدار به‌ خوبی پیشرفت کنید. باید در حین تمرین حواستان باشد تا آسیبی به اندام هایتان وارد نشود.

 • خیلی سبک می‌زنید:
  ماهیت تمرین بدنسازی این است که عضلات را به چالش بکشد. قرار نیست وزنه و دمبلی را دست بگیرید که برای شما مثل پر کاه سبک است. اگر وزنه برایتان خیلی سبک است تاثیری روی رشد عضلات و افزایش قدرت ندارد.
  یادتان باشد قرار نیست همیشه وزنه‌های ثابتی داشته باشید. به ‌طور مثال اگر شش ماه پیش از دمبل ۲ کیلویی برای تمرین سرشانه استفاده می‌کردید، حالا باید کمی پیشرفت کنید و دمبل سنگین‌تری بردارید. هرگاه دمبل برای شما سبک می‌شود یعنی شما قوی‌تر شده‌اید.

 • خیلی سنگین می‌زنید:
  اگر چه قوی‌تر شدن بسیار مهم است. اما سنگین وزنه ‌زدن به هر قیمت اشتباه دیگری است. متاسفانه بیش‌تر بدنسازان وقتی کمی حرفه‌ای می‌شوند از وزنه‌هایی بیش از توان شان استفاده می‌کنند. وزنه خیلی سنگین (و فراتر از توان) زدن بدتر از سبک‌ زدن است. در حقیقت این کار بسیار خطرناک است و باعث اتفاقات ناگوار می‌شود.

نکته: اگر وزنه‌‌ها را ۱۰٪ کاهش دهید و به جای آن از تمرین تمرکزی استفاده کنید بازهم موثر است. همیشه باید به تدریج وزنه‌های خود را با حفظ انجام صحیح تمرین افزایش دهید.

 • عدم تغذیه کافی برای بدن:
  مواد غذایی سوخت عضلات هستند. اگر ورزشکار به عضلات خود پروتئین و انرژی نرساند. پس چطور ممکن است عضلات رشد کنند و قدرت بدنساز بالا رود.

 • از هر کسی برنامه گرفتن:
  در گذشته همه در باشگاه صاحب نظر بودند و مدام توصیه‌های ورزشی برای دیگران داشتند. برای این ‌که حرفه‌ای باشید با یک مربی و برنامه پیش بروید و مدام از این و آن مشورت نگیرید!
 •  برنامه تمرینی نامناسب:
  داشتن یک برنامه تمرینی اشتباه بدترین مورد ممکن برای داشتن اندام ایده‌آل است. اگر همه چیز روی حساب باشد. ولی برنامه خوبی نداشته باشید. پیشرفتی در بدنسازی نخواهید داشت. اولویت روی تمرینات چند مفصلی و بعد تک مفصلی است.
  تمرینات چند مفصلی شامل: اسکات، پرس پا، ددلیفت است.

  تمرین تک مفصلی شامل: جلو بازو دمبل است.

 • اسکوات نزدن:
  اسکات برای ران و باسن و کل بدن بسیار مهم است.
  هم‌چنین یک حرکت مفید برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو است. از دیگر مزایای حرکت اسکوات می‌توان، رشد و تقویت عضلات، افزایش متابولیسم، بهبود تعادل بدن، چربی‌سوزی، افزایش تراکم استخون و بهبود وضعیت فرد در سنین پیری را نام برد.

   

نتیجه‌گیری:

نکاتی درباره ورزش بدنسازی (Bodybuilding) را مرور کردیم و با انواع آن و تأثیرات مفید این ورزش بر بدن و سلامت افراد آشنا شدیم. بدنسازی یک رشته بسیار محبوب در بین ورزشکاران به شمار می‌رود. بدنسازی بر عضلات ناثیرات سودمندی می‌گذارد، از جمله: قدرت و ایمنی بالا، افزایش تراکم استخوان، نظم و انضباط شخصی و بهبود سلامتی.
تنبلی را کنار بگذارید و از همین امروز برای تندرستی و نشاط و فرم‌دهی بدن خود وقت بگذارید.

هم‌چنین می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان دنیای مکمل استفاده کنید.

 

منبع: wikipedia

به مقاله ی ما امتیاز دهید(ستاره ی سمت راست کمترین امتیاز و ستازه سمت چپ بیشترین امتیاز را دارد)
[مجموع رای ها: میانگین امتیازها: ]